بخش های اصلی

صفحه اصلی درباره ما پيامبر و اهل بيت بانک مقالات بانک کتب پرسش ها اخبار مجمع اخبار جهان تشيع آثار علمی فرهنگی گالری گالری تصاویر گالری صوت گالری فیلم لينکستان يادداشت روز عضويت در خبرنامه تماس با ما

بر باد رفتن دلار سعودی شکست انتخابات عراق و نوری مالک شیعه

عربستانی می خواهد توقف فوری امارات شیعه های امارات خبر دادند موج گرایش به مسیحیت در

دختر هفتده اهل تونس به داعش  علیه شیعه پیوست

تجمع زنان شيعه در دفاع از دو شهيد

تدریس عقاید دیگران در کنار اسلام شیعی

در استان نینوای عراق آیت‌الله سیستانی بیانیه تحولات اخیر پس شیعه

نمايندگان مجلس کويت حمايت مالي  از داعش ضد شیعه

يک روحاني خانه سني در عراق  آتش زدن

لطفا تا بارگزاری کامل اطلاعات شکیبا باشید.
به پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی خوش امدید.                  برای استفاده مناسب و کامل از همه امکانات سایت لطفا با مرورگرهای موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم وارد شوید.                      

صفحه اصلی > پرسش ها > طبق فتاواي فقهاي اسلامي , انجام كارهاي داخل خانه و همچنين شير دادن و نگاهداري بچه براي زن واجـب نيست ; و هزينه...
موضوع: اجتماعی

طبق فتاواي فقهاي اسلامي , انجام كارهاي داخل خانه و همچنين شير دادن و نگاهداري بچه براي زن واجـب نيست ; و هزينه زندگي همسر به عهده شوهر است و نيازي به كار و كوشش در خارج خانه ندارد ; بنابر اين , نه كار كردن بر او واجب است و نه خانه داري , در اين صورت وظيفه زن در اجتماع چيست ؟

پاسخ:

اگر اسلام انجام دادن كارهاي داخلي خانه و همچنين شير دادن و بچه داري را براي زن واجب نكرده است , منظور اين بوده كه مقام و شخصيت زن را در اجتماع بالا ببرد و دست آنها را در انجام كارها باز بگذارد كه از روي ميل و رغبت به اين قبيل كارها بپردازند و اگر بخواهند در برابر عمل خود حقوقي بگيرند , بتوانند ; ولي بايدتوجه داشت كه واجب نكردن چيزي , غير از جلوگيري از انجام آن است آري, اسلام به منظور بالا بردن ارزش زن , وظايف خانه داري را بر او واجب نكرده است تا شكل برده يا كلفت پيدا نكند و در حقيقت آن را به فطرت و وجدان و خواست طبيعي آنان موكول نموده است. ناگفته پيداست كه مادران به فرزندان و نوزادان خود علاقه مندند , همان علاقه مادري آنها را وادار مي كند كه از شيره جان خود به آنها بدهند و در تربيت آنها بكوشند. زنان به و سامان دادن به اوضاع داخلي خانه علاقه طبيعي دارند و همين علاقه , خود به خود ضامن اصلاح اوضاع داخلي است , چنان كه اكنون چهارده قرن از طلوع اسلام مي گذرد و همين مقررات در ميان مسلمانان وزنان و شوهران جاري بوده است. زنان مسلمان همواره اين وظايف طبيعي را انجام مي داده اند و در مواقع ضرورت مي توانستند از حقوق شرعي خود نيز استفاده كنند .
 

منبع: پرسمان برچسب ها: زن در اجتماع خانه داري مقام و شخصيت زن ارزش زن
کانال شیعه شناسی در تلگرام
تعداد بازديد: 2007 نسخه چاپی معرفی به دوستان نشانه گذاری برچسب ها

براي ارسال لينک صفحه، فرم زير را تکميل کنيد

       
کليه حقوق اين پايگاه متعلق به مجمع جهانی شيعه شناسی است. طراحی و پشتیبانی مهدی محمدی