بخش های اصلی

صفحه اصلی درباره ما پيامبر و اهل بيت بانک مقالات بانک کتب پرسش ها اخبار مجمع اخبار جهان تشيع آثار علمی فرهنگی گالری گالری تصاویر گالری صوت گالری فیلم لينکستان يادداشت روز عضويت در خبرنامه تماس با ما

بر باد رفتن دلار سعودی شکست انتخابات عراق و نوری مالک شیعه

عربستانی می خواهد توقف فوری امارات شیعه های امارات خبر دادند موج گرایش به مسیحیت در

دختر هفتده اهل تونس به داعش  علیه شیعه پیوست

تجمع زنان شيعه در دفاع از دو شهيد

تدریس عقاید دیگران در کنار اسلام شیعی

در استان نینوای عراق آیت‌الله سیستانی بیانیه تحولات اخیر پس شیعه

نمايندگان مجلس کويت حمايت مالي  از داعش ضد شیعه

يک روحاني خانه سني در عراق  آتش زدن

لطفا تا بارگزاری کامل اطلاعات شکیبا باشید.
به پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی خوش امدید.                  برای استفاده مناسب و کامل از همه امکانات سایت لطفا با مرورگرهای موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم وارد شوید.                      

صفحه اصلی > پرسش ها > امام رضا(ع) به اباصلت فرمودند: «فرش حجره را جمع کن زیرا می‌خواهم مثل جد غریبم، غریبانه جان دهم». آیا این روضه...
موضوع: علوم حدیث

امام رضا(ع) به اباصلت فرمودند: «فرش حجره را جمع کن زیرا می‌خواهم مثل جد غریبم، غریبانه جان دهم». آیا این روضه دارای سند می‌باشد؟

متن كامل پرسش
در روضه‌ها شنیده می‌شود که امام رضا(ع) به اباصلت فرمودند: «فرش حجره را جمع کن می‌خواهم مثل جد غریبم غریبانه جان دهم». این جمله سند دارد؟

پاسخ
آنچه در منابع حدیثی و تاریخی درباره کیفیت شهادت امام رضا(ع) آمده این است که، اباصلت می‌گوید: «امام عبایش را بر سرافکند و از نزد مأمون بیرون آمد. [طبق دستور قبلی حضرتشان] با ایشان سخن نگفتم تا این‌که به خانه رسید و دستور داد که درهاى خانه را قفل کنند. سپس بر بستر خود خوابید. اباصلت گوید: مدتی در حیاط منزل با غم و اندوه سپری می‌کردم ‌که دیدم جوان خوش‌رویی که شباهت زیادی با امام داشت وارد منزل شد. به طرف او رفتم و گفتم: درِ خانه بسته بود از کجا وارد شدى؟ فرمود: کسى که مرا در این لحظه از مدینه به این‌جا رسانده، توانایی این را دارد که مرا از در بسته وارد کند. پرسیدم: شما که هستید؟ فرمود: اى اباصلت من حجت خداوند بر تو، محمد بن على(امام جواد) هستم. سپس به طرف پدر بزرگوارش رفته و به من هم فرمود که همراهش بروم. امام رضا(ع) هنگامی که فرزندش را دید، او را به سینه چسباند و پیشانیش را بوسید ... ».[1]
همان‌طور که مشاهده می‌شود، آنچه در پرسش آمده در این نقل دیده نمی‌شود، اما شاید بتوان آن‌را برداشتی ذوقی از دستور امام به قفل کردن درها دانست.

[1]. طبرسی، فضل بن حسن، اعلام الوری بأعلام الهدی، ص 341، دار الکتب الاسلامیة، تهران، چاپ سوم، 1390ق؛ شیخ صدوق، الامالی، ص 662 – 663، کتابچی، تهران، چاپ ششم، 1376ش.

منبع: اسلام کوئست برچسب ها: امام رضا مثل جد غریبم غریبانه جان دهم امام رضا(ع) به اباصلت کیفیت شهادت امام رضا
کانال شیعه شناسی در تلگرام
تعداد بازديد: 108 نسخه چاپی معرفی به دوستان نشانه گذاری برچسب ها

براي ارسال لينک صفحه، فرم زير را تکميل کنيد

       
کليه حقوق اين پايگاه متعلق به مجمع جهانی شيعه شناسی است. طراحی و پشتیبانی مهدی محمدی