بخش های اصلی

صفحه اصلی درباره ما پيامبر و اهل بيت بانک مقالات بانک کتب پرسش ها اخبار مجمع اخبار جهان تشيع آثار علمی فرهنگی گالری گالری تصاویر گالری صوت گالری فیلم لينکستان يادداشت روز عضويت در خبرنامه تماس با ما

بر باد رفتن دلار سعودی شکست انتخابات عراق و نوری مالک شیعه

عربستانی می خواهد توقف فوری امارات شیعه های امارات خبر دادند موج گرایش به مسیحیت در

دختر هفتده اهل تونس به داعش  علیه شیعه پیوست

تجمع زنان شيعه در دفاع از دو شهيد

تدریس عقاید دیگران در کنار اسلام شیعی

در استان نینوای عراق آیت‌الله سیستانی بیانیه تحولات اخیر پس شیعه

نمايندگان مجلس کويت حمايت مالي  از داعش ضد شیعه

يک روحاني خانه سني در عراق  آتش زدن

لطفا تا بارگزاری کامل اطلاعات شکیبا باشید.
به پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی خوش امدید.                  برای استفاده مناسب و کامل از همه امکانات سایت لطفا با مرورگرهای موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم وارد شوید.                      

کد امنيتی:

  
X

با عضویت در خبرنامه به صورت اتوماتیک آخرین مطالب سایت برای شما ارسال می شود

تصوير فيلم صوت

آرشيو
آرشيو
آرشيو
  • توجه به خدا توجه به خدا تقوا 1 تقوا 1 تقوا 2 تقوا 2
  • توبه حقیقی توبه حقیقی نفقه در دین نفقه در دین پاک نمودن قلب پاک نمودن قلب
  • استغفار استغفار اسباب گرفتاریها اسباب گرفتاریها اخلاص اخلاص
  • احترام به دیگران احترام به دیگران اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ

به نظر شما داعش در عراق و سوریه بیشتر به دنبال محقق کردن چه اهدافی است؟

محمد العریفی از علمای وهابیت در عربستان که دارای طرفدارانی در کشور عربستان و کشورهای عربی است جدیدا صفحه ای فارسی در یکی از شبکه های اجتماعی به راه انداخته است که...ادامه

21 ربيع الثانی:

1- وفات حاج ملا محمد باقر واعظ تهرانی (1313 هجری قمری)
2- وفات آیت الله حاج شیخ محمد نهاوندی (1371 هجری قمری)
3- درگذشت آیت الله میرزا ابوالفضل زاهدی (1398 هجری قمری)
---

1- وفات حاج ملا محمد باقر واعظ تهرانی (1313 هجری قمری)
حاج ملامحمدباقر واعظ تهراني در سال 1255ه.ق به دنيا آمد پدرش ملا اسماعیل نام داشت.
ملا محمدباقر در تهران نُشو و نما یافت و بيشتر عمر خود را صرف آموختن علوم مختلف كرد.
وی از وعّاظ مشهور دوران ناصرالدین‌شاه قاجار است که منبر او به جهت بیان مطالب تازه و اجتناب از مبالغه و اغراق‌گویی در بیان مصائب ، مورد توجه عامهٔ مردم بود.
او در مشهد در حین زیارت درگذشت و در مقبرهٔ شیخ بهائی دفن شد.
از آثار ملا محمدباقر میتوان به : "جنة‌النعیم و العیش‌السلیم دراحوال سید عبدالعظیم(ع)"؛ "الاصرار فی‌الاستغفار"؛ "الخصایص ‌الفاطمیهٔ"؛ "برهان‌التجارة فی تبیان‌الزیارة"؛ "برهان‌العباد فی اثبات المعاد"؛"الثمرات الجنیة من الحدیقة الحسینیة" اشاره کرد.
---

2- وفات آیت الله حاج شیخ محمد نهاوندی (1371 هجری قمری)
شیخ محمد در پانزدهم رجب سال 1291ه.ق در نجف اشرف متولّد شد. کودکى و نوجوانى اش در سایه تربیت پدرى ادیب و با تقوى به نام میرزا عبدالرحیم گذشت. چهار ساله بود که به همراه پدر به قصد زیارت حضرت رضا (علیه السلام) به مشهد آمد. پدر وى به هنگام بازگشت از مشهد، به تقاضاى روحانیون و علماى تهران در این شهر ساکن شد.
او در سال 1304 ه.ق در سن سیزده سالگى، پدرش را از دست داد و سرپرستى او به عهده برادر بزرگوارش، شیخ محمّد حسن قرار گرفت.
شیخ محمّد، فقه، اصول و حکمت را نزد علماى تهران و برادرش به پایان رساند و با اشتیاق تمام به ادامه تحصیل همّت گماشت. وى در سال 1317 ه.ق به اتّفاق برادرش تهران را به قصد مشهد ترک نمود و در حوزه درس برادرش و دیگر عالمان و بزرگان آن دیار حاضر شد و بهره ها برد و در همان تاریخ، بعضى از مراجع و استادان بزرگوارش، اجتهاد وى را تصدیق نمودند.
ایشان به قصد تکمیل تحصیلات دینى و استفاده از محضر بزرگان از مشهد آهنگ مهاجرت به کربلا و نجف کرد.ابتدا مدتى در کربلا در جوار مرقد مطهّر سیّد الشهداء (علیه السلام) اقامت نمود و از درس آیت الله سید اسماعیل صدر اصفهانى استفاده کرد، سپس به نجف اشرف هجرت نمود و از استادان فقه و اصول این حوزه بهره ها برد و توشه ها اندوخت تا آنجا که از شاگردان به نام آخوند خراسانى- صاحب کفایة الاصول - گردید.
او مدتى نیز در سامرا از درس آیت الله میرزا محمّد تقى شیرازى استفاده نمود و پس از طى مراحل عالى و کمالات اجتهادى در علوم عقلى و نقلى، در اواخر سال 1330 ه.ق به علت کسالت و سکته قلبى برادرش، به مشهد بازگشت و در همان شهر ساکن شد.
در مشهد ایّامى را به تدریس در مدرسه علمیه میرزا جعفر و تألیف کتاب و پاسخ به مسایل و مشکلات دینى مردم اختصاص داد. وى از شاهدان عینى به توپ بستن حرم مطهّررضوى در سال 1330 ه.ق بود و در آخرین صفحات کتاب «زبدة المصایب» خود، ضمن مدح امام رضا(علیه السلام) به این رویداد ناگوار اشاره کرده است.
از اساتید شیخ محمد نهاوندی میتوان به آیات عظام: آیت الله حاج شیخ محمّد حسن نهاوندى،آیت الله سیّد اسماعیل صدر اصفهانى،آخوند خراسانى،آیت الله سیّد محمّد کاظم یزدى،آیت الله میرزا محمّد تقى شیرازى و آیت الله حاج شیخ حسن على تهرانى اشاره کرد.
و همچنین از تالیفات وی میتوان به: تفسیر «نفحات الرحمان فى تفسیر القرآن»،ضیاء الابصار فى مباحث الخیار،سراج النهج در مسائل عمره و حج و زبدة المصائب که دیوان شعرى است در مصیبت هایى که بر اهل بیت(علیهم السلام) وارد شده است اشاره نمود.
از سجایای اخلاقی او عشق به علم و عالم،توجه به قرآن و ائمه اطهار(علیهم السلام)، روابط اجتماعى و زندگانى داخلى و مواظبت در تصرف سهم امام بود.
سرانجام این عالم فرزانه پس از پنجاه سال تلاش در راه نشر فرهنگ و معارف اسلامى در سن 79 سالگى دیده از جهان فروبست و در حرم مطهّر حضرت ثامن الحجج (علیه السلام) مدفون گردید.
---

3- درگذشت آیت الله میرزا ابوالفضل زاهدی (1398 هجری قمری)
میرزا ابوالفضل در روز نيمه شعبان سال 1309ه.ق در شهر مقدس قم از خاندان علم و فقاهت چشم به جهان گشود،پدرش حاج ملا محمود، از علما و وعاظ والامقام قم و مادرش از سادات رضوى بود.
براى تحصيل علم، نخست طبق معمول آن زمان، به مكتب خانه رفت؛ سپس آماده شد تا به تحصيل دروس حوزوى بپردازد. مقدمات و سطوح را در محضر درس مرحوم علامه ميرزا سيد محمد برقعى فراگرفت.
دو نفر ديگر از اساتيد درس سطح و خارج او مرحوم آيت الله حاج ميرزا محمد ارباب و مرحوم آيت الله حاج سيد صادق قمى بودند.
درس فلسفه و حكمت را در محضر ميرزا على اكبر مدرس يزدى خواند. پس از پيمودن سطوح عاليه، حدود ده سال در درس خارج آيت الله حاج شيخ ابوالقاسم كبير قمى شركت كرد و استفاده كافى برد.
در سال 1336 و 1339 ه.ق، دو بار به اراك مسافرت كرد. در حوزه علميه اراك كه تحت نظر آيت الله العظمى شيخ عبدالكريم حائرى اداره مى شد، دو سال به تدريس و ادامه تحصيل پرداخت. وى در اين حوزه، از اصحاب آيت الله حائرى بشمار مى آمد و زمانى كه حاج شيخ عبدالكريم (در سال 1340 ه.ق) به قم هجرت و حوزه علميه را تأسيس كرد، آيت الله زاهدى در محضر درس ايشان شركت كرد و از شاگردان برجسته ايشان شد و به قدرى مورد وثوق حاج شیخ بود كه هرگاه ايشان براى نماز جماعت در صحن عتيق حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) حاضر نمى شد، وی را به جاى خود تعيين مى كرد.
آقاى زاهدى همچنین در محضر آيت الله العظمى بروجردى نیز از موقعيت ممتازى برخوردار بود و در بسيارى از حوادث تلخ و شيرين اجتماعى و سياسى علاوه بر اين كه مشاور نزديك ایشان بود، به عنوان سخنگوى آقاى بروجردى، در آرام كردن تنش ها نقش مؤثرى داشت.
از آثار اين رادمرد علم و عمل، پرورش شاگردان بسيارى از قشر حوزه، بازار و ساير مردم بود، كه در جاى خود نقش بسزايى در پيشرفت اسلام و حفظ جامعه از گناه و انحراف داشت و بسيارى از طلاب را با شيوه منبر و سخنرانى آشنا كرد.
در مدت زمانى كه نماز جماعت را در مسجد امام حسن عسکری(علیه السلام)شهر قم اقامه مى كرد، به نوسازى و تعميرات اساسى مسجد، به ويژه در قسمت غربى مسجد پرداخت. سرداب و طبقه بالاى آن را با اسلوب بسيار زيبا و با كاشى كارى هاى جالب، بازسازى كرد و بر توسعه آن افزود.
ایشان در همه فنون و علوم اسلامى، استاد بود. از اساتيد مختلف كه استوانه هاى عظيم علم، در عصر خود بودند، بهره قابل توجهى بُرد. او علاوه بر فقه و اصول، بر زبان انگليسى تسلط داشت و زبان عبرى را نيز از يك نفر يهودى كه به وسيله ايشان مسلمان شده بود، آموخت. وى گذشته از بحث و رد و ايراد استدلالى در اديان، به تاريخ و جغرافياى اديان گوناگون آشنا بود.
از جمله آثار و تالیفات ایشان میتوان به: رسالة الشرط و آثاره،رسالة الضّرر،منطق الحسين علیه السلام،مقصد الحسين علیه السلام،اقسام الدَّين و اَفْعَلَ وَ مااَفْعَل اشاره کرد.
يكى از كتاب هاى ايشان «رسالة الضرر» در مورد «قاعده لاضرر» يكى از قواعد فقهى است. ايشان با تحقيقات و تتبع در روايات لاضرر، تعداد آن ها را، كه معمولاً مراجع تقليد نوزده روايت در دسترس داشتند، به 38 روايت و سپس به 45 روايت رساند.
از جمله كارهاى علمى او اين بود كه كتاب وسائل الشيعه را، از آغاز تا پايان، مورد بررسى قرار داد و مطالب و متن حذف شده احاديث آن را با ذكر مدارك مشخص كرد. بر اهل اطلاع روشن است كه چنين كار فنى نياز به احاطه بسيار دارد و از هر كسى ساخته نيست. خلاصه ايشان جامع معقول و منقول بود، چنان كه اين جامعيت از گفتار او در بحث، درس، موعظه، تفسير، نصيحت و محاورات خصوصى اش به طور كامل مشاهده مى شد.
سرانجام این عالم بزرگوار در21ربیع الثانی سال 1398ه.ق به رحمت ایزدی پیوست و پس از تشییع جنازه باشکوه و خواندن نماز در صحن حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) در قبرستان شیخان(طبق وصیت ایشان) به خاک سپرده شد.

       
کليه حقوق اين پايگاه متعلق به مجمع جهانی شيعه شناسی است. طراحی و پشتیبانی مهدی محمدی