بخش های اصلی

صفحه اصلی درباره ما پيامبر و اهل بيت بانک مقالات بانک کتب پرسش ها اخبار مجمع اخبار جهان تشيع آثار علمی فرهنگی گالری گالری تصاویر گالری صوت گالری فیلم لينکستان يادداشت روز عضويت در خبرنامه تماس با ما

بر باد رفتن دلار سعودی شکست انتخابات عراق و نوری مالک شیعه

عربستانی می خواهد توقف فوری امارات شیعه های امارات خبر دادند موج گرایش به مسیحیت در

دختر هفتده اهل تونس به داعش  علیه شیعه پیوست

تجمع زنان شيعه در دفاع از دو شهيد

تدریس عقاید دیگران در کنار اسلام شیعی

در استان نینوای عراق آیت‌الله سیستانی بیانیه تحولات اخیر پس شیعه

نمايندگان مجلس کويت حمايت مالي  از داعش ضد شیعه

يک روحاني خانه سني در عراق  آتش زدن

لطفا تا بارگزاری کامل اطلاعات شکیبا باشید.
به پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی خوش امدید.                  برای استفاده مناسب و کامل از همه امکانات سایت لطفا با مرورگرهای موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم وارد شوید.                      

کد امنيتی:

  
X

با عضویت در خبرنامه به صورت اتوماتیک آخرین مطالب سایت برای شما ارسال می شود

تصوير فيلم صوت

آرشيو
آرشيو
آرشيو
  • توجه به خدا توجه به خدا تقوا 1 تقوا 1 تقوا 2 تقوا 2
  • توبه حقیقی توبه حقیقی نفقه در دین نفقه در دین پاک نمودن قلب پاک نمودن قلب
  • استغفار استغفار اسباب گرفتاریها اسباب گرفتاریها اخلاص اخلاص
  • احترام به دیگران احترام به دیگران اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ

به نظر شما داعش در عراق و سوریه بیشتر به دنبال محقق کردن چه اهدافی است؟

محمد العریفی از علمای وهابیت در عربستان که دارای طرفدارانی در کشور عربستان و کشورهای عربی است جدیدا صفحه ای فارسی در یکی از شبکه های اجتماعی به راه انداخته است که...ادامه

27 جمادی الثانی:

1- شهادت حضرت علی ابن امام محمد باقر (علیهما السلام) "مشهد اردهال"(116 هجری قمری)
2- وفات حاجی میرزا حسین نوری طبرسی" محدث نوری" (1320هجری قمری)
3- رحلت فقيه جليل، آيت اللَّه "ميرزا ابوالحسن مشكيني" (1358هجری قمری)
---

1- شهادت حضرت علی ابن امام محمد باقر (علیهما السلام) "مشهد اردهال"(116 هجری قمری)
فرزندان امام باقر(علیه السلام) هفت تن بوده اند: امام صادق(علیه السلام) و عبدالله که از ام فروه بودند ، ابراهیم و عبیدالله که از ام حکیم بوده و هر دو در ایام حیات پدر شان وفات کردند. علی و زینب از ام ولد بودند؛ و ام سلمه که مادرش ام ولد بود.{1}
علی بن محمد (باقر) دختری به نام فاطمه داشت و فرزند دیگری نیز از وی بوده است که احمد بن علی بن باقر(علیه السلام) نام داشت. قبر او در اصفهان در باغاتی قرار دارد که سر راه محله خواجو است.{2}
عده‌ای از دوستداران اهل بیت(علیهم السلام) از اهالی چهل حصران و فین کاشان نامه‌ای خدمت امام باقر (علیه‌السلام) نوشتند، که چون ما از محضر شما دور هستیم یکی از آقازادگان خود را برای راهنمایی و تربیت ما و تعلیم احکام به جانب ما بفرستید. {3}
آن حضرت فرزند خود، علی را با رسولان روانه کاشان کردند؛ و اسباب سفر آن حضرت را برادرش امام صادق(علیه السلام) فراهم نمودند.
هنگام ورود آن حضرت، در فین حدود شش هزار نفر برای استقبال آمدند. حضرت مدتی در جاسب و خاوه مشغول هدایت مردم بود، و بیشتر در مسجد جامع کاشان مشغول عبادت بود و شیعیان برای ادای نماز جمعه خدمتش مشرف می‌شدند، و کرامات زیادی مشاهده می‌نمودند.{4}
آن حضرت نامه‌هایی برای پدر بزرگوارش به مدینه می‌فرستاد و حالات خود و شیعیان را بیان می‌فرمود، تا در سال 114 ه.ق خبر شهادت پدر بزرگوارش به آن حضرت رسید{5} و بعد از سه سال از شهادت پدر بزرگوارش ‍ در سال 116 ه.ق ‍، مخالفين ، آن حضرت را با عده اى از دوستان و مواليان و منسوبين به آن حضرت شهيد كردند.
سلطان‌علی را هنگام دعا و نماز در محلی که اکنون به قتلگاه معروف است به شهادت رساندند و دو روز پس از شهادت خبر به فینی‌ها رسید. فینی‌ها با بیل، چوب و چماق خود را به اردهال رساندند و در روز سوم شهادت، پیکر پاک امام‌زاده را در یک تخته قالی نهاده به سر نهر آبی که اکنون به نهر شاهزاده حسین معروف است، بردند و غسل دادند و بعد در محل کنونی به خاک سپردند.
از آنجا که 27 جمادی الآخر در سال شهادت علی بن محمد مصادف با 17 مهر ماه شمسی بوده، هر سال به مناسبت سالگرد وی در جمعه دوم مهرماه مراسم قالی شویان همراه با عزاداری کنار قبرش برگزار می‌شود.
در خصوص مقام والای آن حضرت روایت های متعددی نقل شده است که از جمله آن می‌توان به حدیث حضرت امام صادق (علیه السلام) اشاره نمود که می‌فرماید: هر کس برادرم علی ابن باقر را در اردهال زیارت کند مانند کسی است که قبر جدم حسین را در کربلا زیارت کرده باشد.
و هچنین حضرت امام رضا (علیه السلام) می‌فرماید : "نعم الموضع الاردهال فلزم و تمسک"( بَه، چه خوب مکانی است اردهال پس به آن التزام و تمسک پیدا کنید.)

1) شیخ مفید، الارشاد، ص394.
2) حسینی زرباطی،بغیة الحائر فی احوال اولاد الامام باقر(علیه السلام) ص146؛ مجموعه تاریخی مذهبی مشهد اردهال،ص36.
3) مجموعه تاریخی، مذهبی مشهد اردهال، حسین فرّخ یار، ص37.
4) نور باقر، ص54 و57.
5) توفیق، شهید اردهال، ص40.

---

2- وفات حاجی میرزا حسین نوری " محدث نوری" (1320هجری قمری)
ميرزا حسين بن محمد تقي بن محمد علي نوري مازندراني معروف به ميرزا حسين نوري در سال 1254 ه.ق در شهرستان نور در مازندران به دنيا آمد.
ميرزاي نوري، فقيه امامي، محدث، مفسر و شاعر، نزد شيخ العراقين عبدالحسين تهراني، شيخ مرتضي انصاري، حاج ملاعلي كَني، ميرزا محمدحسن شيرازي و سيدمهدي قزويني تلمذ نمود.
ميرزا حسين نوري همچنين از استادان شيخ آقابزرگ تهراني، حاج شيخ عباس قمي، محمد حسين كاشف الغطاء و سيد شرف‏الدين عاملي در حديث نيز بوده است.
ميرزاي نوري در ترويج اصول مذهب جعفري و نشر آثار ائمه‏ي اطهار(علیهم السلام)، كوشش بسيار كرد.
همچنين اين عالم فاضل در عبادت، پرهيزگاري، تقوي و كمالات نفساني، انساني نمونه بود.
از آثار وي: مُستَدرك الوسايل در فقه(در سه جلد) است كه به جهت تأليف اين كتاب به ايشان "صاحب مُستَدرَكُ الوَسايل" مي‏گويند.
مَعالِمُ الصَّبر، جَنَّةُالمأوي و نَفَسُ الرَّحمن في فضائلِ سَلمان، نيز از اوست.
ميرزاي نوري داراي كتابخانه‏ ي جامع و معتبري بود كه در ايران و عراقِ عرب نظير آن در كميَّت و كيفيَّت يافت نمي‏شد ولي اين كتابخانه پس از وفات ميرزا، به كلي متفرق شد.
ايشان پدر همسر شهيد شيخ فضل اللَّه نوري، عالم مبارز و آگاه دوران مشروطه بود و بسياري از كتب نفيس ميرزا حسين، نزد فرزندانِ شيخ فضل‏اللَّه نوري، ماند.
بعدها مقداري از اين كتاب‏ها، توسط آيت اللَّه بروجردي خريداري و به كتابخانه‏ي معظم له در نجف اشرف منتقل شد.
ميرزا حسين نوري سرانجام در27 جمادي الثاني سال 1320  ه.ق در 66 سالگي بدرود حيات گفت و در نجف اشرف در صحن حرم علی بن ابیطالب(علیه السلام) مدفون گشت.
---

3- رحلت فقيه جليل، آيت اللَّه "ميرزا ابوالحسن مشكيني" (1358هجری قمری)
ميرزا ابوالحسن مشكيني، عالم ديني، فقيه اصولي و مدرس برجسته‏ ي حوزه‏ ي علميه‏ ي نجف اشرف در سال 1305ه.ق در اطراف اردبيل به دنيا آمد.
وي از نوجواني در محضر درس علماي برجسته‏ ي عصر خويش حضور يافت و در نهايت، عالمي توانا شد.
ميرزاي مشكيني در 23سالگي راهي نجف شد و از محضر درس حضرات آيات آخوند خراساني، شيخ الشريعه‏ ي اصفهاني و سيد محمد كاظم يزدي بهره‏ مند گرديد.
بعدها به كربلا رفت و در درس ميرزا محمدتقي شيرازي شركت جُست.
ميرزا ابوالحسن مشكيني در فقه، اصول فقه و تفسير از دانش در خورِ توجهي برخوردار بود.
از ميرزا ابوالحسن مشكيني آثار بسياري بر جاي مانده است كه از بين آن‏ها مي‏توان به حاشيه بر مكاسب شيخ انصاري، الفوائدُ الرّجاليه و المناسك اشاره كرد.
ميرزاي مشكيني سرانجام در 53سالگي در كاظمين وفات يافت و پيكرش را پس از انتقال به نجف، در صحن شريف علوي به خاك سپردند.

       
کليه حقوق اين پايگاه متعلق به مجمع جهانی شيعه شناسی است. طراحی و پشتیبانی مهدی محمدی