بخش های اصلی

صفحه اصلی درباره ما پيامبر و اهل بيت بانک مقالات بانک کتب پرسش ها اخبار مجمع اخبار جهان تشيع آثار علمی فرهنگی گالری گالری تصاویر گالری صوت گالری فیلم لينکستان يادداشت روز عضويت در خبرنامه تماس با ما

بر باد رفتن دلار سعودی شکست انتخابات عراق و نوری مالک شیعه

عربستانی می خواهد توقف فوری امارات شیعه های امارات خبر دادند موج گرایش به مسیحیت در

دختر هفتده اهل تونس به داعش  علیه شیعه پیوست

تجمع زنان شيعه در دفاع از دو شهيد

تدریس عقاید دیگران در کنار اسلام شیعی

در استان نینوای عراق آیت‌الله سیستانی بیانیه تحولات اخیر پس شیعه

نمايندگان مجلس کويت حمايت مالي  از داعش ضد شیعه

يک روحاني خانه سني در عراق  آتش زدن

لطفا تا بارگزاری کامل اطلاعات شکیبا باشید.
به پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی خوش امدید.                  برای استفاده مناسب و کامل از همه امکانات سایت لطفا با مرورگرهای موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم وارد شوید.                      

کد امنيتی:

  
X

با عضویت در خبرنامه به صورت اتوماتیک آخرین مطالب سایت برای شما ارسال می شود

تصوير فيلم صوت

آرشيو
آرشيو
آرشيو
  • توجه به خدا توجه به خدا تقوا 1 تقوا 1 تقوا 2 تقوا 2
  • توبه حقیقی توبه حقیقی نفقه در دین نفقه در دین پاک نمودن قلب پاک نمودن قلب
  • استغفار استغفار اسباب گرفتاریها اسباب گرفتاریها اخلاص اخلاص
  • احترام به دیگران احترام به دیگران اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ

به نظر شما داعش در عراق و سوریه بیشتر به دنبال محقق کردن چه اهدافی است؟

محمد العریفی از علمای وهابیت در عربستان که دارای طرفدارانی در کشور عربستان و کشورهای عربی است جدیدا صفحه ای فارسی در یکی از شبکه های اجتماعی به راه انداخته است که...ادامه

11 ربيع الاول:

1-تولد عالم بزرگ شیعه شیخ "آقا بزرگ تهرانی" مؤلف و محقق شهیر (1293 ه.ق)
2-رحلت آیت‌اللَّه "سیدحسن صدر" عالم برجستهٔ مسلمان (1354 ه.ق)
3-وفات آیت اللَّه شیخ "مهدی مدرس یزدی" فقیه وارسته (1413 ه.ق)
---

1-تولد عالم بزرگ شیعه شیخ "آقا بزرگ تهرانی" مؤلف و محقق شهیر (1293 ه.ق)
شیخ محمدحسن رازی مشهور به شیخ آقابزرگ تهرانی، فقیهی محقق، مدقّق، اصولی، رجالی و جامع علوم متنوع و از شاگردان آخوند خراسانی، شیخ الشریعهٔ اصفهانی، سیدمحمدکاظم یزدی و میرزا محمدتقی شیرازی است.
علامه تهرانی، اهمیت بسیاری به روایت و نقل حدیث می‌داد و در کسب اجازه برای نقل احادیث می‌کوشید. علما و فُقهای بسیاری برای او اجازه‌نامهٔ روایی نوشته یا از او اجازه گرفته‌اند، تا آنجا که پس از محدّث نوری از او به عنوان سرشناس‌ترین شیخِ روایت یاد می‌شود.
آیت اللَّه تهرانی از محدثان بزرگی همچون محدّث نوری، شیخ علی خاقانی، سید ابوتراب خوانساری، شیخ محمد طه نجف، آخوند خراسانی، شیخ الشریعهٔ اصفهانی، حاج شیخ عباس قمی و... اجازهٔ نقل حدیث گرفت. همچنین علمای بزرگی از شیخ آقابزرگ تهرانی اجازهٔ نقل روایت گرفته‌اند که حضرات آیات عظام: سیدحسین بروجردی، علامه امینی، سیدعبدالحسین شرف الدین، سید عبدالهادی شیرازی، سیدمحمد هادی میلانی، شیخ مرتضی حائری یزدی، محمدرضا حکیمی، علامه طباطبایی، سیدشهاب الدین مرعشی نجفی و ده‌ها عالم فاضلِ دیگر از آن جمله‌اند.
آثار قلمی و کتاب‌های شیخ آقابزرگ تهرانی را تا هشتاد جلد می‌توان شمرد که الذّریعَة الی تَصانیفِ الشّیعهَ در 29 جلد در بیان آثار قلمی و هنری عالمان شیعه و نیز طَبَقاتُ اعلامُ الشّیعه در 20 جلد حاوی زندگی دانشمندان شیعه، مهم‌ترین آثار این رجالی و محدث بزرگ می‌باشند.
شیخ آقابزرگ تهرانی در سیزدهم ذیحجهٔ سال 1389 ه.ق برابر با 12 اسفند 1348 ه.ش در نجف وفات یافت و در آن شهر به خاک سپرده شد.
---

2-رحلت آیت‌اللَّه "سیدحسن صدر" عالم برجستهٔ مسلمان (1354 ه.ق)
آیت اللَّه سیدحسن فرزند سید هادی، معروف به صدر که نَسَب شریفش با سی واسطه به حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) می‌رسد، از شخصیت‌های برجسته و علمای شیعه می‌باشد.
وی پس از تکمیل دروس مقدمات و سطح، در 18 سالگی به نجف اشرف مشرّف شد و در آن جا از محضر اساتیدی چون میرزای شیرازی بهره‌های وافر یافت و در اکثر علوم به تبحّر رسید.
آیت‌اللَّه صدر تمام اوقات خود را صرف فراگیری علوم مختلف می‌نمود و تألیفات ارزنده‌ای از خود برجای گذاشته است.: احیاء النفوس، شیعه و فُنون الاسلام (که تقدم علمای شیعه در وضع علوم مختلف را بیان کرده است) و نَهایةُالدّرایه از جمله آثار اوست.
---

3-وفات آیت اللَّه شیخ "مهدی مدرس یزدی" فقیه وارسته (1413 ه.ق)
علامه مهدی مدرس یزدی درسال 1330 ه.ق در یزد و در یک خانوادهٔ روحانی متولد شد و در حوزهٔ علمیهٔ قم و نجف اشرف به تحصیل علوم اسلامی پرداخت.
ایشان از مراجع عظام وقت همچون: سیدابوالحسن اصفهانی، سیدضیاءالدین عراقی، حاج آقاحسین بروجردی و... گواهی اجتهاد دریافت کرد.
علامه مدرس یزدی پس از نجف اشرف مجدداً به قم مراجعت نمود و از آن جا به تهران هجرت کرده و تا پایان عمر در این شهر به اقامهٔ نماز جماعت و تدریس مشغول بود.
ایشان به هنگام وفات 83 سال داشت.
 

       
کليه حقوق اين پايگاه متعلق به مجمع جهانی شيعه شناسی است. طراحی و پشتیبانی مهدی محمدی